Pozor, od 1.9.2020 dochází ke změně otevírací doby ve čtvrtek! Nově od 15.00 do 20.00.

Ultimate Werewolf New Ed

429 Kč
Na dotaz
Položka byla vyprodána…

Ultimate Werewolf je interaktivní hra pro dva týmy: Vesničané a vlkodlaci. Vesničané nevědí, kdo jsou vlkodlaci, a vlkodlaci se snaží zůstat neodhaleni, zatímco pomalu vraždí vesničany. 

Hra je v angličtině.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Ultimate Werewolf is an interactive game of deduction for two teams: Villagers and Werewolves. The Villagers don't know who the Werewolves are, and the Werewolves are trying to remain undiscovered while they slowly eliminate the Villagers one at a time. A Moderator (who isn't on a team) runs the game.

Ultimate Werewolf takes place over a series of game days and nights. Each day, the players discuss who among them is a Werewolf, and vote out a player. Each night, the Werewolves choose a player to eliminate, while the Seer learns if one player is a Werewolf or not. The game is over when either all the Villagers or all the Werewolves are eliminated.

Ultimate Werewolf, a new edition of the award-winning, best-selling werewolf title from Bézier Games, has been reimagined to allow new players to quickly get up and running, with a larger box, totally rewritten and simplified rules, and a guide for the included roles. With all-new art and a great new card design, it's the perfect way to introduce groups of 7-30 people to Werewolf.

Contents:

30 cards Rules Advanced roles compendium

Boardgamegeek.com

Doplňkové parametry

Kategorie: Deskové a karetní hry
Typ: základní hra
Jazyk: angličtina
Herní doba (min): 30–90
Počet hráčů: 5–30
Věk: 13+
Autor: Ted Alspach
Vydavatel: Bezier Games
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: